Wykończenia wnętrz Rolety plisowane Rolety plisowane – najważniejsze informacje

Rolety plisowane – najważniejsze informacje

Rolety plisowane – najważniejsze informacje post thumbnail image

Ochrona domu przed słońcem może przebiegać na różne sposoby. Klasycznym rozwiązaniem są zasłony materiałowe, które nie tylko osłaniają okna, ale także pełnią funkcje ciekawej dekoracji. Jednak dużo ciekawszym i praktycznym rozwiązaniem są rolety plisowane. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat. 

Czym są rolety plisowane?

Rolety plisowane na wymiar wyróżniają się unikatowym wyglądem. Mają kształt charakterystycznej harmonijki. Są one bardzo uniwersalne i można je montować na dużych i małych oknach, a także na drzwiach balkonowych. Dodatkowo na rynku można znaleźć specjalne plisy na okna dachowe. 

Rolety tego typu można zamontować w dowolnych pomieszczeniach. Bardzo dobrze sprawdzą się zarówno w sypialni, kuchni czy salonie. 

Zalety żaluzji plisowanych

Rolety plisowane mają naprawdę wiele zalet. Przede wszystkim prezentują się bardzo estetycznie i wyróżniają się bardzo prostą i wygodną obsługą. W przeciwieństwie do tradycyjnych rolet przylegają do okna niezwykle dokładnie, dzięki czemu nie ma mowy o żadnych prześwitach. Plisy można także swobodnie regulować i zasłonić nimi tylko określoną część szyby. Aby osiągnąć oczekiwany efekt należy jednak zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniego materiału. 

Z czego składają się plisy? Z jakich materiałów wykonane są rolety plisowane? 

Rolety plisowane są dostępne w dwóch wersjach: wolnostojącej lub na specjalnych prowadnicach. Mogą być one wykonane z różnych materiałów. Decyzja o wyborze powinna być podyktowana kwestiami estetycznymi, funkcjonalnymi, a także przede wszystkim specyfiką danego pomieszczenia. 

Pierwszą propozycją są plisy tekstylne. Sprawdzają się one świetnie przede wszystkim w różnych biurach i pomieszczeniach utrzymanych w stylu nowoczesnym. Przepuszczalność materiałów tekstylnych sięga około 50 – 80%, dlatego można dzięki nim osiągnąć niepełne zaciemnienie. 

Plisy papierowe to najtańsze z możliwych propozycji. Są one bardzo lekkie, ekologiczne i przy tym niezwykle estetyczne. Sprawdzają się dobrze praktycznie w każdym pomieszczeniu. Zapewniają one dobre zaciemnienie, ale niestety nie są zbytnio trwałe. 

Ostatnią możliwością są plisy wykonane z folii refleksyjnej. Można je wykorzystać w pomieszczeniach, które wyróżniają się dużym przeszkleniem, w najbardziej nasłonecznionej części domu. Materiał ten co prawda nie zapewnia aż tak dużej intymności, ponieważ jest delikatnie przejrzysty, ale doskonale redukuje przenikanie promieni słonecznych i sprawia, że pomieszczenie nie nagrzewa się tak szybko. 

W jaki sposób mierzyć okno?

Z uwagi na to, że rolety plisowane montuje się od wewnętrznej strony framugi, trzeba przed zakupem wziąć dokładną miarę. Należy zmierzyć szerokość oraz wysokość szyby, bez żadnych dodatkowych centymetrów po bokach. Roletami nie należy zasłonić żadnych wnęk czy framug. 

Należy także zaznaczyć, że plisy montuje się jedynie na oknach, na których listwa przyokienna ma przynajmniej półtora centymetrów głębokości. 

Rolety plisowane to bardzo ciekawe i popularne rozwiązanie. Prezentują się one naprawdę estetycznie i skutecznie osłaniają wnętrza przed promieniami słonecznymi. Można je zamontować na mniejszych oraz większych oknach, w praktycznie każdym pomieszczeniu. Warto jedynie pamiętać o tym, aby postawić na dobrej jakości materiał, który idealnie się sprawdzi w danym pomieszczeniu. Na rynku dostępny jest szeroki wybór kolorów plis, dzięki czemu z pewnością każdy znajdzie idealne rozwiązanie, zgodne ze swoimi potrzebami. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Post